Jak zostać Specjalistą SEO? – Jobs Senuto

Jak zostać Specjalistą SEO?

0

Branża SEO jest jedną z najbardziej dynamicznych i najprężniej rozwijających się odnóg marketingu online. Nic więc dziwnego, że wzbudza coraz to większe zainteresowanie, a wizja rozwoju jest nie tylko atrakcyjna dla młodego człowieka stojącego u progu swojej kariery, ale również dla przedsiębiorcy.

Kiedy zadano mi pytanie „co zrobić, aby zostać specjalistą SEO?”, uzmysłowiłam sobie, jak wiele indywidualnych elementów wpływa na to miano. Porównałabym to do metaforycznego lepienia z plasteliny, kiedy to przy starannym działaniu, odpowiednim doborze warunków oraz garści talentu, możemy uzyskać coś niezwykle atrakcyjnego.

Zbierzmy zatem te wszystkie aspekty w jedno miejsce, wytyczając tym samym ścieżkę kariery dla każdego, początkującego Specjalisty SEO.

1.Jak rozpocząć swoją karierę?

Aby zacząć, potrzebny ci będzie komputer, garść określonych umiejętności technicznych i interpersonalnych, o których nieco więcej przeczytasz poniżej.

Droga prowadząca do statusu Specjalisty SEO zaczyna się najczęściej od Stażysty i prowadzi poprzez Młodszego Specjalistę. Czas awansu uzależniony jest od indywidualnego tempa rozwoju oraz umiejętności poszerzania swoich kompetencji. A te rozwijać można w dwojaki sposób – będąc pod opieką agencji albo działając samodzielnie, np. korzystając z blogów, książek czy wypowiedzi ekspertów.

W tym pierwszym przypadku warto przeglądać i obserwować profile (np. na Linkedin lub na Facebooku) najpopularniejszych agencji w Polsce, które stwarzają realną szansę zdobywania niezbędnej wiedzy i regularnie prowadzą nabory do swojego zespołu. Obecność innego Specjalisty z doświadczeniem nierzadko pomaga postawić pierwsze kroki w branży, wytyczając określoną ścieżkę rozwoju. W przypadku samodzielnej nauki zalecana jest literatura branżowa – poczynając od podstawowych książek dotyczących pozycjonowania, poprzez specjalistyczne dzieła opisujące np. strukturę kodu HTML, a kończąc na wpisach blogowych.

Szkolenie ma znaczenie!

Ze względu na aktywny rozwój branży, warto zainteresować się szkoleniami, które zapalą w nas chęć do pogłębiania wiedzy, albo uporządkują to, co już wiemy. Potraktuj je jako „test” wobec tego czy faktycznie branża SEO jest spójna z tym co chcemy robić (lub z tym co o niej myślimy) oraz jako bodziec do dalszego, ewentualnego rozwoju.

Najbardziej wartościowe i rekomendowane szkolenia to:

  • Szkolenia Karola Dziedzica z zakresu prowadzenia analityki i Google Ads;
  • Szkolenia dla początkujących i średniozaawansowanych – prowadzone przez Pawła Gontarka i Fabrykę Marketingu;
  • Szkolenia Krzysztofa Marca z DevaGroup;
  • Szkolenia organizowane przez Fox Strategy – zarówno w formie warsztatów dla e-commerce, jak i szkoleń ogólnie podejmujących się tematyki SEO.

Agencja vs praca inhouse

Wspomniałam o dwóch możliwościach poprowadzenia swojej kariery – w agencji marketingowej lub działając inhouse. Zarówno pierwsza, jak i druga ścieżka nieco różni się od ciebie, stawiając na swojej drodze zupełnie inne wyzwania.

W agencji marketingowej pracuje sztab Specjalistów, który motywuje i wspiera się nawzajem. Obcując ze sobą niemalże codziennie nawiązują więzi, wymieniają się poglądami, doświadczeniem i spostrzeżeniami, które przydają się podczas prowadzenia projektów. Bardzo często agencje mają ustaloną jedną, konkretną ścieżkę rozwoju, doprowadzając do zdobywania nowych kompetencji.

Jednakże w agencjach stoi na drodze poważne ograniczenie, w postaci np. braku dostępów do strony naszego klienta. Efekt więc jest taki, że pomimo ogromnego zapału i chęci brakuje nam środków do zrealizowania niektórych celów. Praca inhouse jest nijako uwolniona od tego problemu, dając nam ogromną swobodę działania. Pracując w strukturze własnej (lub zaprzyjaźnionej) firmy to na naszych barkach spada ogrom odpowiedzialności, a także – ogrom możliwości z niej wynikającej.

Ciężko w tak odmiennym systemie pracy wskazać rozwiązanie „korzystniejsze”. To jakie środowisko odpowiada nam bardziej, uzależnione jest od naszej wiedzy, firmy i umiejętności interpersonalnych – o których nieco więcej wspominam poniżej.

2.Umiejętności interpersonalne

A więc umiejętności społeczne, które w kontekście prowadzenia projektów mają wyjątkowe znaczenie. Nie bez powodu zaczynam od tej mniej oczywistej kwestii, która w typowo technicznych zawodach często odchodzi w zapomnienie.

Powiedzmy sobie szczerze – komunikacja w branży SEO jest filarem budowania relacji z klientem. Począwszy od rzetelnego i konkretnego przekazywania informacji, po ustalenia dalszych działań, a na negocjacjach kończąc. Umiejętność dostosowywania komunikacji pod potrzeby, wiedzę i oczekiwania klienta to klucz do porozumienia i nijako „nauczenia” swoich działań.

Jeśli klient potrafi zrozumieć techniczne aspekty podejmowanej współpracy, z pewnością będzie ona łatwiejsza i korzystniejsza dla obu stron. Wraz z nią ważna jest asertywność i umiejętność powiedzenia co dla klienta, z punktu widzenia działań, jest najkorzystniejsze i najefektowniejsze (nawet, jeśli mija się to z jego dotychczasową wizją usługi). Asertywność to również idealne uzupełnienie pracy zespołowej, która polega na współpracy z działem contentu czy linkbuldingu.

Jeśli więc mielibyśmy stworzyć idealny profil psychologiczny specjalisty SEO, to do gara wrzucilibyśmy składniki w postaci porządnej dawki bezpośredniej i elastycznej komunikacji, szczypty umiejętności organizowania swojej przestrzeni do pracy, skupienia, staranności, a także prowadzenia tzw. multitaskingu, pod przykrywką cierpliwości i wytrwałości.

3.Wiedza teoretyczna

Branża SEO to najprościej mówiąc branża techniczna, zarezerwowana dla miłośników „kopania w głębinach stron internetowych”. Chciałoby się wprowadzić tu złotą zasadę mówiącą o tym, jaki student (lub magister) ma szansę powodzenia w zawodzie, niemniej jednak jak pokazuje życie – to zależy.

Kandydat na Specjalistę powinien przede wszystkim wykazywać się znajomością i zrozumieniem wszelkich technologii webowych. Ważne jest również, aby zdawał sobie sprawę z tego jak działa sieć komputerowa – poczynając od składowych adresu URL, na działaniach samej przeglądarki Google kończąc. Podstawowa wiedza opiera się na umiejętności rozróżniania http i https, znajomości statusów odpowiedzi serwerów, a także celowości działań z zakresu linkbuldingu.

Specjalista znać musi terminologię SEO, wiedząc m.in. czym jest indeksacja, crawl budget, canonical, przekierowania czy paginacja. Jeśli wiedza ta uzupełniona jest o znajomość technik optymalizacji czasu ładowania strony, a także o materiały, artykuły czy blogi typowo branżowe – z pewnością będzie mógł realnie otoczyć opieką określoną domenę. Istotne jest, aby szło to w parze z chęcią śledzenia nowinek, oficjalnych komunikatów i doświadczeń, które przekazują koledzy po fachu.

Blogi i książki, po które warto sięgnąć:

Spisanie wszystkich merytorycznych tekstów jest niemalże niemożliwe, dlatego po pomoc wyruszyłam… do zespołu, z którym mam przyjemność codziennie pracować. Zadając im pytanie o „absolutne hity dla początkującego Specjalisty SEO” otrzymałam kilka powtarzających się tytułów.

Chciałabym jednak podkreślić, że teorię warto przełożyć w praktykę, a praca „na żywym organizmie” jest dużo efektywniejsza i bardziej wartościowa, zarówno pod względem edukacji, jak i zdobywanego doświadczenia.

4. Wiedza praktyczna

Z wiedzą teoretyczną i praktyczną jest trochę tak jak z gotowaniem. To, że wiemy z czego składa się suflet, nie oznacza, że jesteśmy w stanie go zrobić. Dlatego też nie każdy z nas jest kucharzem czy szefem kuchni.

Podobnie jest ze Specjalistą SEO, który powinien nie tylko znać powyższe elementy, ale także umieć je zastosować, wyciągnąć z nich wnioski i dostosować pod potrzeby klienta. Dodatkowa znajomość branży od podszewki jest niezwykle pomocna. Mówiąc wprost – jeśli wiesz co w trawie piszczy, jakie są najnowsze update’y i konsekwencje, które z nich wynikają, możesz na bieżąco reagować.
4.1 Narzędzia, umiejętności techniczne i wtyczki

Specjalista SEO powinien posiadać porządną garść określonych zdolności, skupiających się na optymalizacji stron dla wyszukiwarek internetowych. W garści tej znajduje się wiedza dotycząca audytów SEO, opierających się na wszystkich powyższych elementach, optymalizacji treści, zmiany struktury oraz wszelkich dodatkowych działań, które realnie przekładają się na osiągane wyniki. Cenne jest również sprawne optymalizowanie wizytówki Google Moja Firma, a także analizowanie potencjału słów kluczowych, dostosowanych do branży klienta.

Bazując na najpopularniejszych narzędziach istotna jest znajomość m.in. Senuto, Ahrefsa, GSC (np. w kontekście porządkowania danych strukturalnych), Google Analyicsa, Page Speed Insights, Screaming Froga, a także planera słów kluczowych, bez którego praca specjalisty jest niczym praca żołnierza bez karabinu. Chciałabym jednak podkreślić, że to naprawdę niewielki „odłamek” przydatnych narzędzi, używanych w codziennej pracy – potraktuj ją zatem jako namiastkę możliwości, a nie sztywny szablon.

Ze względu na umiejętności techniczne niezwykle cenna jest znajomość HTML, wraz z CSS, a także ewentualna umiejętność korzystania z FTP klienta. Wiem z doświadczenia, że im większa śmiałość w pracy z WordPressem, technologiami takimi jak JavaScript czy PHP, tym sprawniej przebiega współpraca. Całość powinna uzupełnić znajomość pakietu Office, który jest nieodzownym towarzyszem każdego specjalisty, a także wszelkich przydatnych wtyczek do Chroma, które usprawniają cały proces raportowania, analizowania i „rozpoznawania” ewentualnych problemów. Najpopularniejszymi z nich jest min. SEOquake, Page Analytics, Character Count czy Tag Assistant.

Warto podkreślić, że wszystkie te elementy to namiastka możliwej do zdobycia wiedzy. Jako że zadaniem Specjalisty SEO jest osiąganie konkretnie postawionych celów, istotne jest elastyczne podejście, reagowanie i trzymanie tzw. ręki na pulsie. Łączenie swojej wiedzy, z umiejętnością wyciągania wniosków, chęcią podążania za zmianami i korzystania z narzędzi, to idealna kombinacja, która zaowocować może niezwykle satysfakcjonującymi projektami. Jest to tzw. „woda na młyn” samorozwoju i poszerzania swoich kompetencji, czego życzę wszystkim obiecującym, przyszłym fachowcom.

5. Zadania a stanowisko

No dobrze, ale czy wszystkie te umiejętności musimy mieć od samego początku swojej kariery? Nie. Jak mówi przysłowie – „Nie od razu Rzym zbudowano”.

Każde stanowisko rządzi się nijako swoimi prawami, obowiązkami i konsekwencjami. Dlatego wyodrębnienie poszczególnych umiejętności jest konieczne z dwóch względów. Po pierwsze – pozwoli zrozumieć, czy stanowisko Młodszego Specjalisty SEO jest dla nas, po drugie – pozwoli oszacować drogę rozwoju naszych kompetencji.

Młodszy Specjalista SEO

Początkujący Specjalista dysponuje garstką umiejętności, które pozwolą my wspomagać swoich „starszych po fachu” kolegów, tworząc jednocześnie grunt do budowania dalszych kompetencji. Będąc więc na początku swojej drogi posiądziesz wiedzę dotyczącą Excela na poziomie podstawowym, zrozumiesz czym są działania on-page (poczynając od struktury domeny, po rekomendacje dotyczące budowania treści), a w dalszej kolejności zaznajomisz się z najważniejszymi elementami HTML. Wielu „Juniorów” posiada także wiedzę o Google Analytics oraz content marketingu.

Specjalista SEO

Specjalista SEO do powyższych umiejętności dorzucić musi zaawansowaną wiedzę on-page, a także regularną i intensywną pracę w „kodzie HTML”. To również wtedy podejmuje działania w zakresie budowania strategii linkbuildingu, nierzadko zgłębiając podstawową wiedzę na temat UX.

Starszy Specjalista SEO

Do tej pokaźnej wiedzy, Starszy Specjalista, dorzuca zaawansowaną obsługę narzędzi, zaawansowaną wiedzę na temat content marketingu, a także umiejętność pracy nad CSS, JavaScript, czy PHP.

O tym jak dokładnie wygląda to w rozłożeniu procentowym przeczytasz więcej w niezwykle ciekawym raporcie na temat branży SEO, przygotowanym przez Senuto.

Aleksandra Sudnik – Fox Strategy

Zostaw komentarz