Kursy SEO – aktualny przegląd ofert. Czy kursy pozycjonowania zapewniają pracę w branży? – Jobs Senuto

Kursy SEO – aktualny przegląd ofert. Czy kursy pozycjonowania zapewniają pracę w branży?

0

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych to dziś podstawy działań marketingowych w Internecie, dlatego popyt na kursy SEO rośnie. Interesują się nimi nie tylko osoby marzące o pracy w branży, ale także autorzy blogów, właściciele e-sklepów i wielu innych serwisów, którzy mają świadomość, jak ważna jest widoczność w sieci i ruch na ich stronie internetowej. Skąd jednak czerpać fachową wiedzę i czy nauka SEO na kursach zapewnia dobry start do pracy w zawodzie? Prezentujemy zestawienie kursów pozycjonowania dostępnych na rynku.

Nie istnieją jeszcze kierunki kompleksowo przygotowujące do pracy w SEO na studiach, ani w szkołach policealnych. Pozycjonowanie to zresztą trudna do usystematyzowania wiedza, bo jest niejako ciągłą pracą z „żywym organizmem” – Google stale się rozwija i poprawia funkcjonalność. Pozostają więc szkolenia i kursy SEO, a ich wybór jest ogromny.

Zajmiemy się dziś wyłącznie tą drugą grupą – poniżej znajdziesz listę płatnych i darmowych kursów SEO online, a także osobny spis kursów anglojęzycznych. W jednym miejscu zebraliśmy te ogólne dotyczące szeroko pojętego pozycjonowania, a także kursy technicznego SEO, link buildingu czy content marketingu.

Zanim wybierzesz kurs SEO…

Możesz oczywiście wpisać w Google: „kursy SEO” i wybrać jeden z pierwszych trzech wyników, w końcu wysoka pozycja na tę frazę świadczyć powinna o tym, że autor rzeczywiście zna się na rzeczy Jednak warto zadać sobie odrobinę więcej trudu, by znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Dlatego przede wszystkim dobrze jest obrać cel kursu SEO. Nieco inny zestaw informacji przyda się osobom prowadzącym e-sklep i chcącym samodzielnie podrasować widoczność swojej witryny, a inaczej będzie wyglądała nauka SEO dla tych, którzy chcą wyspecjalizować się w tej dziedzinie i znaleźć pracę jako pozycjoner.

Warto też określić mniej więcej zakres wiedzy, jakiej potrzebujesz. Jeśli znasz dobrze podstawy, być może warto od razu zdecydować się na płatny kurs SEO z lekcjami dla zaawansowanych, ukierunkowanymi na wiedzę ekspercką i uczącymi rozwiązywać złożone problemy.

Nauka SEO u źródeł, czyli kursy od Google

Oczywiście spora część działań SEO ma na celu przechytrzenie wyszukiwarek, próżno więc szukać wielu wskazówek tego rodzaju w kursach od Google. Jednak dla początkujących te propozycje mogą być dobrym wstępem i przydać się m.in. do pracy z narzędziami wyszukiwarki:

Google Internetowe Rewolucje „Podstawy marketingu internetowego” – darmowy kurs od Google dla początkujących, z certyfikatem akredytowanym przez IAB. Ma 26 modułów z lekcjami w formie filmików instruktażowych z transkrypcją. Czas trwania kursu Google szacuje na 40 godzin, po każdej lekcji trzeba wykonać krótki test, by przejść do kolejnej. Wśród wielu zagadnień znalazły się tam lekcje poświęcone optymalizacji stron internetowych, a także analityce, m.in. z wykorzystaniem narzędzia Google Search Console.

Akademia Google Analytics – oferuje bezpłatne kursy online: dla początkujących i zaawansowanych. W kilku modułach przejdziemy krok po kroku przez zakładanie konta i korzystanie z narzędzia do pomiaru ruchu na stronie Google Analytics. Bardziej obeznani mogą zgłębiać zaawansowane konfiguracje i metody analityczne. Akademia udostępnia też kurs Podstawy Menedżera Tagów. Po ukończeniu kursów można podejść do egzaminu na platformie Skillshop i uzyskać certyfikat.

Darmowe kursy SEO w języku polskim

Jak wiele trzeba wydać, żeby nauczyć się pozycjonowania? Z pewnością nauka SEO najwięcej pochłania nie tyle pieniędzy, co czasu. W sieci dostępne są zarówno bezpłatne, jak i płatne kursy SEO, choć te darmowe zwykle obejmują głównie podstawy. Jeśli nie chcesz jeszcze inwestować w tę ścieżkę kształcenia, sprawdź te bezpłatne kursy SEO po polsku:

Darmowy kurs SEO od Verseo – kurs SEO od podstaw w formie mailowej. Obejmuje 40 lekcji otrzymywanych po jednej dziennie w formie e-maila. Według autorów przyswojenie lekcji trwa ok. 3 minuty i takie dawki mają ułatwić opanowanie obszernego materiału obejmującego zagadnienia: czynników wpływających na pozycję strony, nauki pozycjonowania, optymalizacji treści, darmowych narzędzi SEO, analityki i częstych błędów w działaniach SEO.

Darmowy kurs SEO od Octamedia – podobny zakres wiedzy proponowany również w formie mailowej – ten kurs SEO online to kilkanaście lekcji na temat pozycjonowania, otrzymywanych kolejno co piątek od momentu zapisu na kurs. Omawia podstawy optymalizacji stron pod wyszukiwarki, przygotowywania treści pod SEO, a także zahacza o link building.

Kurs SEO od Damiana Ślimaka to właściwie usystematyzowany zbiór materiałów na temat podstaw SEO w postaci rozbudowanych artykułów podzielonych na 3 sekcje. Co ciekawe, jedna z nich poświęcona jest pozycjonowaniu Google Maps. Choć ten bezpłatny kurs SEO widnieje na stronie autora nie od dziś, warto podkreślić, że treści są aktualizowane.

Kurs pozycjonowania stron od Eactive – podobnie jak wyżej, kurs w formie ścieżki wiedzy podzielonej na sekcje do przeczytania i przeklikania na stronie. Spora liczba screenów i obrazków ułatwia zapoznawanie się z 6 działami tematycznymi: słowa kluczowe, optymalizacja, content marketing, link building, monitorowanie stron oraz ban i filtr.

W sieci można znaleźć znacznie więcej materiałów i różnych form kursów SEO za darmo, jednak warto zwracać uwagę na to, kiedy powstały. Wyżej wymienione kursy są oparte na wiedzy aktualnej bądź na bieżąco aktualizowane, czego nie można powiedzieć o wielu innych dostępnych kursach pozycjonowania online.

Płatne kursy SEO po polsku

Tym, którzy chcą dowiedzieć się nieco więcej niż absolutne podstawy, bądź uzyskać specjalistyczną wiedzę z konkretnego obszaru działań SEO, mogą się przydać poniższe kursy SEO w języku polskim, za które trzeba – i według wielu warto – zapłacić. Część z nich można znaleźć na plarformie Udemy:

Kurs pozycjonowania dla średniozaawansowanych Marty Gryszko – intensywny kurs SEO online zawarty w 199 stronach materiałów to opcja często polecana w środowisku i stosunkowo niedroga. Za cenę 220 zł otrzymujemy serię 9 lekcji pełnych wiedzy i opartych na konkretnych przykładach, edytowalne pomocnicze pliki XLS, 30-dniowy darmowy dostęp do platformy SeoStation.pl w pakiecie PRO, a także rabaty na usługi w Brand24.pl, SeoHost.pl oraz pozostałe kursy i szkolenia autorki (jest i wersja dla początkujących). Co ważne, kurs jest regularnie aktualizowany. Po jego zakończeniu i zdaniu testu można otrzymać certyfikat.

Kurs PapaSEO Grzegorza Strzelca – kompleksowy kurs pozycjonowania z lekcjami w formie nagrań. We własnym studio ekspert dzieli się doświadczeniem zdobytym w pracy m.in. dla Onet.pl i TVN. Kurs ma finalnie obejmować 295 odcinków lub więcej, nowe lekcje pojawiają się na platformie co kilka dni. Uczestnik opłaca kurs jednorazowo na rok lub w abonamencie – obecnie opłata na miesiąc wynosi 55 zł w wersji beta. Początkujący nadążą, choć kurs zadowoli i bardziej zaawansowanych. Co ważne, autor kładzie nacisk na biznesowe aspekty i opłacalność działań SEO. Drobnym minusem jest brak prezentacji i innych pomocy wizualnych w nagraniach.

Kurs Pozycjonowanie od podstaw + SEO dla WordPress Michała Lubaszewskiego – wysoko oceniany na platformie Udemy kurs obejmuje 15 modułów do pobrania i 8 godzin treści w formie wideo na życzenie uczestnika. Kurs zakupimy w cenie 240 zł, dostęp jest dożywotni, a po zakończeniu można otrzymać certyfikat. Znajdziemy tu omówienie wszystkich najważniejszych obszarów SEO i SEM, łącznie z podstawami technicznej optymalizacji www. Autor zapewnia dodatkowo 30-dniowy okres gwarancji z możliwością zwrotu pieniędzy.

Kurs SEO: od podstaw do pozycjonera stron WWW Arkadiusza Włodarczyka – zawiera materiały edukacyjne w formie treści głównej, artykułów i opcjonalnie 4 godzin nagrań wideo. Do odbycia kursu wskazana jest podstawowa znajomość HTML. Autor oferuje sprawdzone techniki i naukę SEO od podstaw do poziomu umożliwiającego samodzielną optymalizację stron WWW w cenie 380 zł. Warto? Według wielu opinii tak: kurs jest chwalony za sporą dawkę wiedzy i zrozumiałą formę przekazu.

Kurs Ogarnij SEO i pozycjonowanie stron WWW Szymona Owedyka – kolejny nieźle oceniany kurs SEO na plartformie Udemy, stosunkowo niedrogi, bo za 29 zasobów treściowych i 7 godzin wideo na życzenie zapłacimy 175 zł. Oprócz podstawowej wiedzy, materiałów do nauki pozycjonowania i optymalizacji, na temat reklamy w Google i korzystania z narzędzi analitycznych, otrzymujemy również ściągawki z każdego wykładu, podsumowanie oraz bazę przydatnych linków.

Kursy SEO po angielsku

Bardzo dużo sensownych materiałów można znaleźć na stronach zagranicznych i mowa tu zarówno o darmowych kursach SEO, jak i tych płatnych czy z bezpłatnym jedynie okresem próbnym. Zobacz nasze zestawienie najciekawszych kursów SEO online po angielsku:

Kursy SEO od Moz Academy – platforma udostępnia szereg płatnych kursów SEO online dla początkujących i zaawansowanych. Wyodrębniono kursy poświęcone optymalizacji stron internetowych, link buildingowi, a także analizie słów kluczowych czy stricte technicznemu SEO. Co ciekawe, na platformie Udemy dostępny jest także darmowy kurs SEO od Moz.com Kursy SEO od HubSpotAcademy – możesz odbyć kilkanaście darmowych lekcji online, a także bardziej rozbudowane, choć krótkie kursy, jak SEO Training Course czy najnowszy Website Optimisation Course.

FreeSeo Training Course od Craiga Campbella, eksperta SEO ze Szkocji. Kurs jest darmowy, a po jego ukończeniu możesz otrzymać certyfikat. Co ciekawe, Craige zaprasza też na swojej stronie na darmowy kurs Black Hat SEO.

Kurs linkbuildingu od LRT Associate Training – oprogramowanie LRT udostępnia przydatny kurs na temat metod linkowania i monitorowania postępów. Jak czytamy na stronie, kurs możemy jeszcze odbyć bezpłatnie w ramach akcji #SOCIALDISTANCING.

Kurs SEO Manager Certification – to już wyższa pólka, bo za dostęp do tego certyfikowanego kursu na Blue Array stworzonego przez 13 ekspertów SEO zapłacimy £497.00. Warto śledzić stronę, bo czasem udaje się złapać kody rabatowe.

Kurs BecomeGreateat Link Building z Iriną Nicą – to cenne informacje na temat linkbuildingu w ujęciu biznesowym od ekspertki z CXL. 7-dniowy okres próbny można rozpocząć za symboliczną kwotę jednego dolara.

Kursy SEO na platformach Udacity, Coursera i Udemy – wśród tych anglojęzycznych warto wspomnieć o wysoko ocenianym darmowym kursie pozycjonowania BegginerLocal SEO dla początkujących, darmowym kursie OptimisingWebsite for Search od UC Davis Univeristy of California, kursie Technical SEO za 129 zł z ponad 3 godzinami samych nagrań wideo, oraz kursie z optymalizacji przyśpieszania i optymalizacji stron Browser Rendering Optimization, z Udacity – na tej platformie możesz teraz otrzymać 50% zniżki na kursy z kodem NEWYEAR2021.

Nauka pozycjonowania z narzędziami SEO

W kontekście nauki pozycjonowania warto prześledzić strony najpopularniejszych narzędzi do SEO. Niektóre przygotowały własne bezpłatne kursy SEO i tutoriale, które mogą się okazać bardzo pomocne dla amatorów chcących poszerzyć swoją wiedzę w danym zakresie, ale nie tylko. I tak m.in.:

SurferSEO proponuje kurs SEO dla zaawansowanych oraz mailowy kurs dla copywriterów (SEO for Copywriter Course). Przez pierwsze 7 dni możemy korzystać z kursów za darmo.

YoastAcademy – wtyczka YoastSEO dla WordPress SEO, czyli do optymalizacji stron opartych na tym silniku po rejestracji udostępnia użytkownikowi kilkanaście darmowych kursów online. Kurs podstaw SEO możemy odbyć za darmo.

SemRush – narzędzie oferuje darmowy kurs podstaw SEO z Gregiem Giffordem z solidną dawką wiedzy w czterech modułach. Znajdziemy tu też darmowe kursy z linkbuildingu i content marketingu z udziałem Erica Enge.

AhrefsAcademy – również proponuje własne kursy: bezpłatny kurs Blogging for Business oraz przewodnik do korzystania z narzędzia w formie kursu Marketing with Ahrefs. Warto sprawdzić, nawet jeśli już używasz narzędzia – niektóre funkcje mogły umknąć Twojej uwadze.

Kurs z Brighton SEO sponsorowany przez Majestic jest poświęcony linkowaniu. To 14 pożytecznych lekcji od podstaw dostępnych za darmo.

WhitePress – udostępnia głównie filmiki instruktarzowe na YouTube, ale dysponuje też uporządkowaną bazą wiedzy SEO w postaci obszernych artykułów, w tym przewodników po najważniejszych narzędziach.

Kurs SEO czy samodzielna nauka – jak zostać pozycjonerem

Eksperci są w tej kwestii zgodni – w branży SEO wiedza teoretyczna to stanowczo za mało, by nauczyć się skutecznego pozycjonowania. Co nie oznacza, że nie warto się dokształcać. Nauka SEO na kursach i szkoleniach jest po to, by móc dobrze wykorzystać wiedzę w praktyce. Warto więc mieć na uwadze, że to właśnie praca nad konkretną stroną internetową, działania nad poprawą jej widoczności w Google i samodzielne próby optymalizacji dostarczają doświadczeń niezbędnych w tym zawodzie – dopiero połączenie wiedzy nabytej na kursie SEO z pracą nad danym projektem, analiza efektów i niekoniecznie schematyczne myślenie umożliwiają wypracowanie umiejętności skutecznego pozycjonowania stron.

Oczywiście to nie wszystko – praca w SEO wymaga przede wszystkim trzymania ręki na pulsie. Google stale wprowadza aktualizacje i poprawki w algorytmach, dlatego to, co jeszcze kilka lat temu zapewniało pierwsze pozycje w wyszukiwarce, dawno stało się niewystarczające lub wręcz szkodliwe. Dobry seowiec jest skory do poszukiwania nowej wiedzy, śledzi trendy i na bieżąco analizuje zmiany w wynikach wyszukiwania. Szkolenia i nawet najlepsze kursy SEO z pozycjonowania z pewnością pomogą, ale bez zdobywania doświadczenia, odpowiedniego zacięcia i intuicji może być trudno o dobrą posadę w tej branży.

Zostaw komentarz